Ballina LAJME E FUNDIT Haradinaj: Vdekja e Deharit ishte e dhimbshme për të gjithë (Video)

Haradinaj: Vdekja e Deharit ishte e dhimbshme për të gjithë (Video)

902
0
SHPËRNDAJE

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur sot para deputetëve të Kuvendit të Kosovës për vdekjen e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

Ai ka thënë se kjo ishte një ngjarje e dhimbshme shumë për të gjithë, raporton Indeksonline.

Haradinaj ka ofruar përkrahje të plotë të Qeverisë lidhur me gjetjen e të vërtetës së këtij rasti.

Ja fjalimi i Haradinajt:

Vërtet ishte një ngjarje që i ka prek zemrat dhe ndjenjat e gjithë njerëzve jo vetëm në Kosovë por tërë atyre që dëgjuan. Tragjedia bëhet edhe më e madhe për familjen, e cila ka plot implikime e dimensione e që e nxit një diskutim Kujdesin më të madh duhet ta bëjmë të gjithë që ta ruajmë këtë ngjarje me dimensionet që i ka Është më se e arsyeshme dhe e kuptueshme dyshimi i familjarëve e kolegëve të Astritit dhe ide që e kemi humbur dikë të dashur Kjo ndarje e tillë është ndoshta edhe pa shkaktar apo fajtor Askush nuk duhet të preket nga kjo ngjarje, as ata që atë kohë ishin në pushtet e as ata që janë tani. Shumë e kanë atë logjikë që edhe personat që kanë humbur në luftë janë akoma gjallë. Kam pasur bisedë me kabinetin qeveritar për këtë temë, ka pasur vullnet që të plotësohen kërkesat e familjes Është e mundur të ndodh edhe një hetim për vdekjen e Astriti dhe ne kemi pranuar edhe të pranojmë ekipin e forenzikës të zgjedhur nga familja e Deharit. Qeveria do ti mbuloj të gjitha shpenzimet për këtë rast. E pranoj se kemi defekte ne shërbimin korrektues, kemi disa probleme edhe është shumë e rëndësishme me ja vnu mendjen” ka thënë Haradinaj./Indeksonline/