Ballina AKTUALE Profesori i Parisit: Pa kontributin e diasporës, Kosova nuk do ekzistonte

Profesori i Parisit: Pa kontributin e diasporës, Kosova nuk do ekzistonte

753
0
SHPËRNDAJE

Profesori dhe ligjëruesi në Universitetit e Parisit, Nezir Kraki përmes një shkrimi ka folur për diasporën e Kosovës, përcjell “Bota sot”.

Kraki ka thënë se diaspora e Kosovës nuk është shkolluar sa duhet sepse kishte halle tjera.

“Familjet shqiptare në botë së pari garantuan mbijetesën tonë nën regjimin e Millosheviqit, pastaj paguan luftën tonë. Pas luftës e rindërtuan Kosovën dhe për 3-4 vite gati asnjë gjurmë lufte s’shihej andej”, ka shkruar ai në Facebook.

Profesori i Parisit me tej ka theksuar se pa kontributin 50 vjeçar të diasporës, Kosova nuk do ekzistonte sot as si gjeografi as si shtet.