Ballina LAJME E FUNDIT Vuçiq paralajmërohet nga NATO, mos tentoni të dërgoni ushtrinë në Kosovë

Vuçiq paralajmërohet nga NATO, mos tentoni të dërgoni ushtrinë në Kosovë

680
0
SHPËRNDAJE

Fakti që Fuqitë e Mëdha nuk e njohin, ose nuk duan të respektojnë Rezolutën 1244, thjesht do të thotë që ne kemi shumë pak mundësi për të bërë diçka, tha sot Presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Vuçiq u përgjigj në pyetjen e një gazetari nëse Serbia, pas ‘sulmeve’ të shpeshta mbi serbët dhe spekulimeve që erdhën nga mediat e Prishtinës për vendosjen e forcave të sigurisë serbe përgjatë vijës administrative, për të “futur” në Kosovë një mijë pjesëtarë të forcave të saj të sigurisë, siç parashikohet në rezolutat e OKB-së, raporton portali serb “Blic”,transmeton zeri.info

“Nuk është e drejtë, por ne po luftojmë në përputhje me shumë pak mundësi dhe brenda një hapësire shumë të ngushtë manovrimi dhe kjo është lufta jonë për të luftuar”, tha Vuçiq.

Siç shpjegoi ai, ai personalisht u paralajmërua për idenë e kthimit të një mijë ushtarëve, se nëse përpiqemi bëjmë një gjë të tillë, do të përballemi me forcën më të madhe ushtarake në botë.

Nëse përpiqeni të hyni me ushtrinë tuaj dhe policinë tuaj në Kosovë, NATO do ta trajtojë atë si një akt armiqësor”, tha presidenti për paralajmërimin që mori