Ballina AKTUALE Haziri: Kufiri nga Qukarka në Ristovc të Bujanocit do të jetë një...

Haziri: Kufiri nga Qukarka në Ristovc të Bujanocit do të jetë një ndarje historike?

815
0
SHPËRNDAJE

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka folur rreth asaj se si e sheh ai ndryshimin e mundshëm të kufijve mes Kosovës e Serbisë.

Ai në emisionin “BlicInterviesë” ka thënë se në kuadër të negociatave për dialog, Kosova nuk ka çka jep dhe as Serbia nuk ka çka kërkon.

Sipas tij, Kosova nuk guxon të bije në grackën e shkëmbimit të territoreve, por shton se një definim i mundshëm mund të çonte në një marrëveshje që ai e quan historike, mes Kosovës e Serbisë.

“Në parimet që unë besojë se do të jenë në kuadër të negociatave për dialog, Kosova nuk ka çka jep dhe Serbia nuk ka çka kërkon, përveç situatës që e ka detyruar mbas luftës në Kosovë që është mos shtrirja e autoritetit dhe sovranitetit të Republikës në veri”.

“Kosova nuk guxon me ra në grackën e shkëmbimit të territoreve por në marrëveshje eventuale të definimit për herë të parë, historik të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë, atëherë i bije që vendkalim siç është fshati Qukarkë dhe Ristovc tek Bujanoci, do të jetë një ndarje historike mes shqiptarëve, serbëve dhe maqedonaseve si pjesë e ri-organizmit e cila e konfirmon mos prekjen e kufijve të Maqedonisë, defakto dhe dejure ndërsa e rregullon rregullimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë”.

“Unë besoj që shuhet çdo lloj aspirate ose ambicie territoriale që mund të ketë sepse fundja problemi i shqiptarëve dhe serbëve është problem territorial”