Ballina LAJME E FUNDIT Mërgimtar, nëse nuk e keni këtë dokument, as mos nisi nepër Serbi...

Mërgimtar, nëse nuk e keni këtë dokument, as mos nisi nepër Serbi për të ardhur në Kosovë

947
0
SHPËRNDAJE

Tashmë është koha e pushimeve dhe shumë bashkëatdhetarë vijnë në Kosovë në pushime, për t’u takuar me familjarët e tyre dhe me njerzët me të cilët janë rritur, shkruan Gazeta NewBorn.

Ardhja e tyre nga vendet përendimore për në Kosovë veç se ka nisur.

Shumë nga ta kalojnë nepër Serbi për të ardhur në Kosovë. Por sikurse çdo vit, Serbia i bën probleme bashkëathetarëve tanë në kufi, duke i vonuar me qëllim ose duke iu kërkuar para apo gjëra të tjera të tepruara, transmeton Gazeta NewBorn.

Mërgimtarët kosovar, duhet që në certifikatat e fëmijëve të tyre ti ken edhe fotografitë e fëmijëve në të kundërtën nuk do të lejohen të vijnë në Kosovë.

Një familje kosovare javën e kaluar ishte ndaluar në kufirin serb për të mos u lejuar të vinin në Kosovë për pushime/lugina24/