Ballina AKTUALE Vazhdojnë ikjet e qytetarëve nga Kosova

Vazhdojnë ikjet e qytetarëve nga Kosova

933
0
SHPËRNDAJE

Radhë të gjata të të rinjve janë parë para ambasadave afër “Parkut të qytetit” në Prishtinë. Ata kanë pritur me orë të tëra për të aplikuar për viza pune për në shtetin e Kroacisë. Këto pritje të gjata tregojnë më së miri rritjen e trendit të ikjes të të rinjve nga Kosova.

Mungesa e vendeve të punës dhe humbja e shpresës janë arsyet kryesore që po i shtyjnë të rinjtë ta braktisin vendlindjen e tyre për të kërkuar një jetë më të mirë.
Kroacia është shteti për të cilin kanë shprehur interesim më të madh të rinjtë për të shkuar dhe punuar për shkak të procedurave më të lehta.

Por pavarësisht kësaj, ditë më parë kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kishte mohuar se të rinjtë po e lënë Kosovën, raporton KTV, përcjell Albinfo.ch.

Ndërsa Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka kërkuar nga të rinjtë që mos ta braktisin vendin e tyre. Veseli ka thënë se shteti nuk forcohet duke ikur, as duke u tërhequr nga sfidat. Ndërsa Deputeti i VV-së, LIburn Aliu ka thwnw se qytetarët po ikin jashtë vendit pasi që Kosova po përballet me ngecje në zhvillimin ekonomik.