Ballina LAJME E FUNDIT Drashkoviq thotë se do të zgjidhte problemin e Kosovës më dy hapa

Drashkoviq thotë se do të zgjidhte problemin e Kosovës më dy hapa

772
0
SHPËRNDAJE

Shkrimtari dhe politikani serb , Vuk Drashkoviq, është i bindur se pajtimi mes serbëve dhe shqiptarëve do të vijë shumë shpejt dhe kjo falë presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçi, i cili me sinqeritet është angazhuar për evropianizimin e Serbisë dhe për anëtarësim në BE dhe të pajtimit strategjik në rajon, tha Drashkovuq për të përjavshmen kroate Globus.

Sipas Drashkoviq ai do të zgjidhë problemin e Kosovës në dy hapa.

I pari do të jetë, tha ai, do t’i bindë Shtetet e Bashkuara, Bashkimin Evropian dhe NATO-në që të jenë garantuesit e planit të Marti Ahtisarit të vitit 2007, të cilin shqiptarët e pranuan, por ata kryesisht nuk i respektojnë, dhe me formimin e komunave serbe , siç parashikohet nga marrëveshja e Brukselit .

Në hapin e dytë, shtoi ai, Serbia dhe Kosova, si dy vende, do të kishin një dorë të lirë për të rënë dakord për korrigjimin e kufijve të tyre.

“Jam i bindur se pajtimi mes serbëve dhe shqiptarëve do të vijë, dhe kjo shumë shpejt”, tha Drashkoviq.