Ballina FOTO Hani sa me shume rrush! Ja per cfare ju ndihmon

Hani sa me shume rrush! Ja per cfare ju ndihmon

947
0
SHPËRNDAJE

Ky frut është burim i shkëlqyer i melatoninës, hormon që rregullon ciklin e gjumit, shmang lodhjen, pengon procesin e plakjes qelizore.

Jo vetëm tuli i këtij fruti është i pasur me minerale (duke përfshirë kalium, hekur, fosfor, kalcium, magnez) dhe vitamina (grupi B dhe vitamine A dhe C), por gjithashtu edhe farat e rrushit shërbejnë mjaftueshëm.

Ky frut, në fakt, gjithashtu ndihmon për të mbajtur peshën nën kontroll.

Një studim nga Universiteti i Karolinës së Veriut në SHBA, ka treguar se kur organizmi ka marrë sasi të lartë yndyrnash, këshillohet të hahet rrush rregullisht. Ky frut mund të zvogëlojë me 40% peshën e fituar, pasi polifenolet e këtij fruti të shijshëm veprojnë në simbiozë me florën e zorrëve, duke ruajtur ekuilibrin dhe luftuar inflamacion kronik në zorrë.