Ballina AKTUALE Lajçak: Pres takim Kurti-Vuçiq para verës

Lajçak: Pres takim Kurti-Vuçiq para verës

1408
0
SHPËRNDAJE

Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, ka thënë se ajo që mund të nxjerrë nga vizita e tij në këto dy shtete, është se kishte vullnet nga të dy palët për të vazhduar dialogun dhe se një nga qëllimet e vizitës ishte të informonte udhëheqësin e Vetëvendosjes Albin Kurti si negociator të ardhshëm me informacione mbi procesin e deritanishëm.

“Unë mendoj se kemi hapësirë ​​të mjaftueshme dhe pres që takimi i parë të zhvillohet në një kohë të arsyeshme – pas formimit të të gjitha institucioneve të nevojshme (në Kosovë) dhe kjo mund të jetë e sigurt para verës”, thotë ai.

Lajcak deklaroi se disa pjesë të dialogut janë rënë dakord deri më tani – marrëveshjet në lidhje me personat e zhdukur, personat e zhvendosur brenda vendit, por edhe në lidhje me bashkëpunimin ekonomik. Për momentin, thotë ai, janë pronë.

Kanë kaluar dhjetë vjet që kur BE zhvilloi dialogun midis Serbisë dhe Kosovës, gjatë së cilës kohë aktorët në Beograd, Prishtinë dhe Bruksel kanë ndryshuar. Diçka është rënë dakord dhe zbatuar, por disa tema të diskutueshme ende mbesin.