Ballina FOTO Lugina e Preshevës apo Kosova Lindore? Ja si duhet të quhet sipas...

Lugina e Preshevës apo Kosova Lindore? Ja si duhet të quhet sipas Stankoviqit

706
0
SHPËRNDAJE

Zyrtarët serbë po i pengon emërtimi Lugina e Preshevës ose dhe Kosova Lindore për vendbanimet me shumicë shqiptare në jug të Serbisë: Për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën, transmeton Koha.net.

Madje, siç përcjell gazeta “politika” e Beogradit, kryetari i Trupit Koordinues për këto komuna Zoran Stankoviq ka treguar, përmes një apeli. se si duhet të quhet ky rajon.

„Аpeloj te të gjithë funksionarët shtetërorë, mediet dhe opinioni që në adresimet e veta për temën e jugut të Serbisë qendrore ose për Qarkun e Pçinjit, të mos e shfrytëzojnë emrin Lugina e Preshevës ose Kosova Lindore”, ka thënë ai duke shtuar se këto emërtime, siç tha, i kanë shpikur liderët shqiptarë për t’i përdorur për qëllime politike.