Ballina MËSHUM KURIOZITETE Një barishte që bën mrekulli: Gruaja humbi 7 kg për 3 ditë…

Një barishte që bën mrekulli: Gruaja humbi 7 kg për 3 ditë…

2798
0
SHPËRNDAJE

Majdanozi përdoret zakonisht për të përmirësuar shijen e vakteve tona. Por kjo barishte siguron më shumë se kaq, është një diuretik i fuqishëm që trajton në mënyrë efektive infeksionet e traktit urinar dhe çështjet e tjera të lidhura me veshkat. Majdanozi është gjithashtu i dobishëm, sepse pengon mbajtjen e ujit. Çaji i majdanpzit që oi ju rekomandojmë këtu është gjerësisht i njohur në të gjithë Ballkanin. Mos e humbisni këtë recetë të mahnitshme që jo vetëm që do të rritin funksionin e traktit tuaj urinar, por gjithashtu do t’ju ndihmojnë të hiqni ujin e tepërt në trupin tuaj. Metoda e përgatitjes është jashtëzakonisht e thjeshtë.

◾5 tufa majdanoz i copëtuar
◾1 litër ujë

Udhëzime: Filloni duke shtuar majdanoz të copëtuar në një litër ujë të zier. Hiqni nga nxehtësia, pastaj lini për 20 minuta që përbërësit të përzihet mirë. Kullojeni dhe pijeni! Duke qenë një diuretik i fortë, majdanozët gjithashtu ndihmojnë në largimin e toksinave, baktereve dhe substancave të dëmshme nga trupi juaj. Është gjithashtu një antioksidant i madh që neutralizon efektet e radikaleve të lira duke reduktuar kështu rrezikun e sëmundjeve të rënda siç është kanceri. Doza e rekomanduar ditore për çajin e majdanozit është një litër.