32.6 C
Bujanovac,Preshevë
E hënë, 24 Qershor, 2024
Ballina AKTUALE Provokim nga Prishtina: Haradinaj kërkon të vizitojë Preshevën dhe Beogradin si dhe...

Provokim nga Prishtina: Haradinaj kërkon të vizitojë Preshevën dhe Beogradin si dhe kërkon protokoll zyrtar

924
0
SHPËRNDAJE

Kjo vizitë e kryeministrit do të vijë pas qëndrimit të tij në Tiranë, Shkup dhe Podgoricë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të cilin Beogradi e kërkon për krime lufte kundër civilëve, pretendon që është ftuar nga qeveria lokale e Medvegjës, në Serbinë jugore, dhe ka shtuar se ai është i gatshëm për të vizituar Preshevën dhe Beogradin, nëse vizita e tij do të kishte një protokoll.

Në Beograd, thotë ai, do të paraqitiste “vendin e tij në një samit ndërkombëtar”, sepse ai beson se vetëm “vizitat dhe takimet e përbashkëta me kryeministrat nga rajoni mund të kontribuojë për paqen dhe stabilitetin në këtë rast, marrëdhëniet e mira fqinjësore mes dy vendeve, të tilla si të Kosovës dhe Serbisë … “.

Haradinaj nga autoritetet lokale në Medvedegj është ftuar për ngjarjen tradicionale “Takimet në vendlindje- 2018”.

Në këtë ngjarje do të marrin pjesë qindra shqiptarë nga Medvegja dhe komunat e tjera të të ashtuquajturit ” Lugina e Preshevës, Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia, përveç Haradinaj i ftuar do të jetë dhe Presidenti I”përkohshëm” i institucioneve, Hashim Thaçi, ministri i jashtëm Behgjet Pacolli, kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri.

Sa për vizitën në Preshevë, Haradinaj ka thënë se nuk varet nga vullneti I tij apo vullneti i Prishtinës, por edhe nga Beogradi.

“Unë nuk jam si (Mark) Djuric që të lëviz si kacak I paligjshëm (një term i përdorur për bandat shqiptare në të kaluarën) -. Vizita ime do të ketë një protokoll dhe do të jetë me lejen e autoriteteve serbe dhe ndërkombëtare, dhe duhet të zbatohet si të gjitha vizitat e udhëheqësve të tjerë botërorë, “tha Haradinaj.

Kjo vizitë e kryeministrit do të vijë pas qëndrimit të tij në Tiranë, Shkup dhe Podgoricë.

Haradinaj shtoi se përveç marrëdhënieve vëllazërore me shqiptarët nga të ashtuquajturat ” Lugina e Preshevës “na lidh shumë më tepër dhe më shumë edhe njoguria për rolin dhe kontributin e tyre në çlirimin e Kosovës.