Ballina AKTUALE Veseli: ”Do ta pranonim Preshevën, por nuk kemi asgjë për të dhënë”

Veseli: ”Do ta pranonim Preshevën, por nuk kemi asgjë për të dhënë”

686
0
SHPËRNDAJE

Ai tha se “Kosova është e hapur për Luginën e Preshevës për t’u bërë pjesë e vendit tonë”.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselji, për herë të parë në televizionin T7, foli për mundësinë e shkëmbimit të territoreve midis Kosovës dhe Serbisë dhe tha se Kosova do ta marrë Preshevën nëse Serbia e pranon atë.

“Unë nuk do të doja asgjë më shumë se ta kisha Preshevën dhe Medvegjen të bashkoheshin me Kosovën. Ne do të pranojmë një marrëveshje dypalëshe, nëse Serbia e pranon atë, por nuk kemi asgjë për të dhënë. Hapja e kufijve në Ballkan gjithmonë do të thotë luftë, kjo është ajo që dua të them dhe unë jam i drejtpërdrejtë – nuk ka asnjë mundësi tjetër për të ndryshuar kufijtë, “tha Veselji për TV T7.

Ai tha se “Kosova është e hapur për Luginën e Preshevës për t’u bërë pjesë e vendit tonë”.

Veselji tha se në një takim me zyrtarë ndërkombëtarë, nuk u përmend kurrë mundësia e shkëmbimit të territoreve.

“Kjo gjë nuk është përmendur kurrë. E them këtë me besim të plotë, “tha Veseli për TV T7.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com