Ballina LAJME E FUNDIT Avionët e rinj luftarakë të Kroacisë do të quhen ‘Oluja’. Serbia e...

Avionët e rinj luftarakë të Kroacisë do të quhen ‘Oluja’. Serbia e quan provokim të rëndë

546
0
SHPËRNDAJE

Këto emra u përzgjodhën për rëndësinë e veçantë të operacioneve ushtarako-policore për historinë e re të Republikës së Kroacisë.

“Stuhia” dhe “Flash”, ishin dy operacione të ushtrisë korate në maj dhe gusht të 1995, këto territore u çliruan nga pushtuesi serb dhe ata u munden. Kjo simbolik e fitores përshtatet në mënyrë të përkryer me imazhin e një modernizimi të plotë të Forcave Ajrore të Kroacisë. Ndërkohë mediat serbe e kanë quajtur veprimi kroat si një të rëndë për popullin serbë dhe Serbinë.

Serbët kanë kërcënuar kroatët që ata duhet t”i luten Zotit për të shmangur përplasjet me serbët, duke thënë se MiG-et rus janë shumë më të fuqishëm se sa avionët luftarak amerikan F-16.

Kujtojm se Kroacia ka blerë 10 avion F-16 nga Izraeli me çmim 3 miliardë dollarë.