Ballina SHNETA Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni çdo ditë!

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni çdo ditë!

1429
0
SHPËRNDAJE

Ecja është një ushtrim krejtësisht i lirë dhe i lehtë, që kërkon shumë pak përpjekje dhe përmirëson jo vetëm mirëqenien tuaj fizike, por edhe atë mendore.

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të thjeshtë por shumë efektive të humbjes së peshës dhe përmirësimit të shëndetit tuaj të përgjithshëm, ecja është gjëja e duhur.

Më poshtë po ju paraqesim disa nga efektet më të mira të ecjes.

Çlodh trurin

Një studim i universitetit të Kanzsit ka zbuluar se ecja ndihmon në parandalimin e sëmundjeve si Dementia dhe Alzajmeri.

Njerëzit që janë fizikisht aktivë gjatë gjithë jetës së tyre janë shumë më pak të prirur ndaj sëmundjeve sesa ata që kanë një mënyrë jetese më pasive.

Dhe kjo është për shkak se ata kanë më shumë vëllim në hipokampun e tyre, pjesën e trurit që është përgjegjës për kujtesën verbale dhe të mësuarit.

Përmirëson shikimin

Edhe pse sytë mund të duken si gjëja e fundit që lidhen me këmbët, ecja me të vërtetë ndihmon në shëndetin e tyre. Mund të ndihmojë edhe për të luftuar glaukomën duke lehtësuar presionin e syve.

Parandalon sëmundjet e zemrës

Një shëtitje e përditshme gjysmë ore ndihmon në shmangien e problemeve serioze, siç është sëmundja koronare e zemrës për të përmendur një, duke ulur tensionet e larta të gjakut dhe nivelin e kolesterolit dhe duke përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Vëllim i rritur i mushkërive

Për shkak të cilësisë më të mirë dhe frymëmarrjes më të thellë, disa simptoma të lidhura me sëmundjen e mushkërive mund të tregojnë përmirësim të dukshëm falë ecjes.

Efektet e dobishme në pankreas

Mund të jetë e vështirë të besohet, por ecja për stërvitje rezulton të jetë një mjet shumë më efektiv në parandalimin e diabetit.

Ky hulumtim tregon se një grup “këmbësorësh” tregoi përmirësim në tolerancën e glukozës pothuajse 6 herë më të mëdha (dmth sa mirë sheqeri i gjakut absorbohet nga qelizat) se sa ai i një grupi “vrapuesish” gjatë një periudhe prove 6 mujore.

Tonifikim i muskujve

Tonifikimi i muskujve dhe humbje peshe është gjithashtu krejtësisht e arritshme përmes ecjes së thjeshtë.

Kocka dhe nyje më të forta

Fondacioni Arthritis rekomandon të paktën 30 minuta të ecjes së moderuar në ditë për të zvogëluar dhimbjen, ngurtësinë dhe inflamacionin në nyje.

Ndërtimi i eshtrave të forta do t’ju ndihmojë të parandaloni osteoporozën dhe të zvogëloni humbjen e kockave.

Përmirësim i tretjes

30 minuta ecje çdo ditë jo vetëm që mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë në të ardhmen, por mund të përmirësojë tretjen tonë dhe kapsllëkun duke ndihmuar në rregullimin e lëvizjeve tona të zorrëve.

Shëron dhimbjen e mesit

Ecja kontribuon në qarkullimin më të mirë të gjakut brenda strukturave kurrizore, duke pompuar lëndë ushqyesve të rëndësishme për indet e buta, duke përmirësuar sjelljen dhe fleksibilitetin, të cilat janë të domosdoshme për një shtyllë kurrizore të shëndetshme.

Relakson mendjen

Nëse ecja përmirëson simptomat e depresionit në pacientët me çrregullime të mëdha depresioni, vetëm imagjinoni sa lehtë mund të na ndihmojë të përballojmë ndjenjën e dobësisë ose të lodhjes.

Dhe një ecje e gëzueshme me një mik apo një të dashur vetëm do të shumëfishojë efektin e lumturisë dhe do të përmirësojë gjendjen tuaj.