Ballina AKTUALE Policia dhe Xhandarmëria Serbe blindon Konçulin

Policia dhe Xhandarmëria Serbe blindon Konçulin

917
0
SHPËRNDAJE

Si qdo herë për festën e 28 Nëntorit fshati Konçul vieshet si vendbanimi i parë me flamuj Kuq e zi në Luginë

Por kjo nuk po ndodhë sot pasi që fshatin Konçul e kan blinduar forcat e shumta të Policis dhe Xhandarmëries Serbe, që po patrollojn dhe po dyshohet se pikërisht ky është problemi për të bllokuar vendosjen e flamujve Shqiptarë në vendbanime, thuhet nga raportimet e banorëve për mediumin BujanociNet.

Banorët kan shprehur shqetësimin e tyre disa nga ta i kan thën redaksis se vetëm në kohë të luftërave të fundit kan qen kështu të blinduar nga forcat e shumta Serbe, ata i bëjn thirrje institucioneve shtetërore dhe institucioneve lokale, dhe ambasadorit të OSBE-së të cilat ndodhen në Bujanoc që të ngrisin këtë problem pasi që banorët po ndihen të rrezikuar nga forcat e shumta të cilat kan rrethuar Konçulin, ata për mediumin tonë kan thënë se forcat Serbe po patrollojn fshatin./Foto: ilustrim (blogspot.com) patrollime policore në Çukark të Preshevës