Ballina LAJME E FUNDIT EKONOMI Serbia merr 2 aeroplanë nga Rusia

Serbia merr 2 aeroplanë nga Rusia

873
0
SHPËRNDAJE

Dy aeroplanë transportues të llojit Antonov An-26 do të arrijnë në Serbi, dhe kjo do të bëhet falë marrëveshjes tekniko-ushtarake të arritur në mes të Serbisë dhe Rusisë.

Këtë gjë e ka bërë të ditur ministri serb i mbrojtjes, Aleksandër Vulin, transmeton Gazetametro.net.

Vulin ka folur para medieve me rastin e vizitës që zhvilloi në aeroportin ushtarak të Batajnicës, që gjendet afër Beogradit, ku po kryhen punimet në vazhdën e një kontrolli të përgjithshëm të avionëve që u dhuruan nga Rusia vitin e kaluar.

B92 raporton se ministri, gjithashtu, mori pjesë në ceremoninë e dorëzimit të aeroplanëve të trajnimit, që të hënën hynë në shërbim të Forcës Ajrore dhe të Mbrojtjes serbe.