18 C
Bujanovac,Preshevë
E diel, 19 Maj, 2024
Ballina Blog

Gjithëqka Që Duam Të Dijmë Para Metqit Fury Kundër Usyk![VIDEO]

0

“Tyson Fury REFUZON të shikojë Oleksandr Usyk, i cili e shikon me ngulm gjatë takimit të fundit në konferencën e shtypit…”

Metqi i cili do të zhvillohet të nesërmen me 18 Maj, ka filluar te nxehet. Sipas burimeve flitet se Fury nuk e shikonte në sy Furyn pasi që kishte një të qarë në sy nga metqi i kaluar që nuk ishte shëruar mirë, andaj edhe nuk dëshironte t’ia vërente dobësit kundërshtari.

Presidenti Turqisë Erdogan Pas Një Alarmi Të Një Puqi Të Mundshëm Kundër Tijë!

0

“Të Mos pretendojmë që Izraeli synon të ndalet në Gazë. Pasi që nëse nuk ndalim, këtë shtet bandit, këtë shtet terrorist, më herët ose më vonë do të drejtojë vëmendjen drejt Turqisë me fantazitë e saj për të arritur në tokën e premtuar.”

– Presidenti Erdoğan

🇹🇷🇮🇱

Gjendja E Kryeministrit Sllovak Pasi U Gjuajt Me Armë, Dhe Qka E Shkaktoi Këtë Tentim Vrasje![VIDEO]

0

Kryeministri i Sllovakisë vazhdon të jetë në gjendje të pavetëdijshme dhe është nën operacion. Ministri i Mbrojtjes Robert Kaliňák ka thënë se gjendja e tij është “ekstremisht e rëndë” dhe “situate është shumë e rëndë”.

Fico është qëlluar disa herë me plumba, duke goditur pranë zemrës, në bark, në këmbë dhe në krah.

Disa nga qëllimet kundër Robert Fico që mund të mos pëlqehen nga disa njerëz:

🔴 Refuzoi traktatin e pandemisë së Organizatës Botërore të Shëndetësisë këtë javë.

🔴 Votoi kundër paktit të Bashkimit Evropian për emigracionin.

🔴 Është kundër luftës mes Rusisë dhe Ukrainës.

🔴 Ndali ndihmën ushtarake për Ukrainën më 23 tetor.

🔴 Është kundër emigracionit mysliman.

Disa Nga Statistikat e IRIglobal Përfshijnë Albin Kurti-n dhe Vjosa Osmanin!

0

Vendi po shkon në drejtimin e duhur

Shkurt-Mars 2024,

@IRIglobal

anketa

🇽🇰 65%

🇷🇸 56%

🇲🇪 52%

🇦🇱 42%

🇧🇦 21%

🇲🇰 19%

Gjendja e lirive të medias është e mirë

🇽🇰 83%

🇲🇪 62%

🇧🇦 62%

🇷🇸 59%

🇲🇰 54%

🇦🇱 51%

Gjendja e demokracisë është e mirë

🇽🇰 80%

🇲🇪 59%

🇷🇸 58%

🇧🇦 53%

🇦🇱 43%

🇲🇰 41%

Anketa: Lideri më i popullarizuar në botë

🇽🇰: Biden 85%

🇷🇸: Putin 80%

🇦🇱: Erdogan 71%

🇲🇰: Erdogan 66%

🇧🇦: Erdogan 61%

🇲🇪: Erdogan 56%

(IRI Global)

Liderët më të popullarizuar në Ballkanin Perëndimor, sipas

@IRIglobal

Favorizimi

🇽🇰 Osmani 68%

🇽🇰 Kurti 64%

🇲🇪 Milatovic 64%

🇲🇪 Spajic 58%

🇷🇸 Vucic 58%

🇦🇱 Rama 55%

Aurora Shihet edhe Në Qiellin e Kosovës, Por Qka e Shkaktoi Atë![VIDEO]

0

Stuhia geomagnetike e vazhdueshme është ngritur në nivelin 5 nga 5, ose “ekstrem”, duke e bërë atë stuhinë e parë nivel G5 që nga viti 2003.

Shkencëtarët paralajmërojnë për ndërprerje potenciale në mjetet e komunikimeve gjatë fundjavës.

GPS-i, anijet hapësinore dhe navigacioni satelitor gjithashtu mund të ndikohen. Kompanitë e shërbimeve publike në Shtetet e Bashkuara po monitorojnë kërcënimin potencial për rrjetin energjetik.

Keto pamje u shfaqen edhe ne komunen e Gjilanit, mbreme.

Kjo është pamja e mahnitshme në jug të vendosur deri në Zvicër pak kohë më parë… në shkëmbin e Jungfraujoch, ai postoi.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, Mbështet Kanditatët e PVD-së për Kryetar të Komunave të Bujanovcit dhe Preshevës!

0

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar deputetin e vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, së bashku me kandidatët për kryetarë komunash në Preshevë e Bujanoc, Ardita Sinani e Ragmi Mustafi. 

Në një komunikatë për media nga Zyra e Kryeministrit, bëhet e ditur se takimi u fokusua në situatën politike dhe të sigurisë në rajon. Gjithashtu u diskutua për zgjerimin e mbështetjes për shqiptarët e Luginës së Preshevës. Qeveria ka ndarë 3 milionë euro për Luginën në buxhetin e këtij viti për të mbështetur ruajtjen e kulturës dhe identitetit, si dhe për të rritur investimet në programe të bujqësisë.

Komunikata thekson se qeveria e Kosovës vazhdon të mbështesë shqiptarët në Luginën e Preshevës përballë diskriminimit dhe politikave të Beogradit. Kryeministri Kurti ka pranuar kërkesën për ndarjen e fondeve për bujqit, blegtorët dhe bletarët e Luginës së Preshevës. Ai ka kontaktuar ministrin e bujqësisë Peci për të përshpejtuar procedurat për shpalljen e konkursit.

Liderët e PVD-së janë dakorduar me Kryeministrin Kurti që të sigurohen fonde edhe për bizneset në Preshevë dhe Bujanoc në të ardhmen e afërt. Kryeministri Kurti ka falënderuar udhëheqësit e PVD-së për angazhimin e tyre në çështjen shqiptare në Luginë dhe për veprimet e tyre në përputhje me politikat kombëtare shqiptare.

Kritika të Shumta në Kosovë pasi Shqipëria Aplikon për Organizimin e Europianit në Futboll me Sërbinë

0

Kreu i Federatës së futbollit në Shqipëri në një deklarat të fundit ka pranuar se Shqipëria ka aplikuar pë organizmin e Europianit U-21 në futboll së bashku me Sërbinë. Nga ky lajm ka shumë të pakënaqur në Kosovë.

Është e vërtetë tashmë Ambasadori gjerman në Kosovë e mbështetë Kosovën drejt BE-së![VIDEO]

0

Ambasadori gjerman në Kosovë ka publikuar një video për të festuar Ditën e Europës dhe thotë se Gjermania e përkrah rrugën e Kosovës drejt BE-së, edhe pse Gjermania pengon anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës, përjashtuar votën e PACE dhe Kosova i përmbush të gjitha kriteret. Ambasadori Gjerman Jorn Rohde thot për më tepër se një ditë pse mos të jetë edhe Kosova anëtare e projektit më të madh të paqes ate të Bashkimit Europian.

Presidentja e Re në Maqedoninë e Veriut!

0

Presidentja e parë femër e zgjedhur në Maqedoninë e Veriut.

Gordana Siljanovska-Davkova, e mbështetur nga koalicioni i djathtë, fitoi zgjedhjet presidenciale.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar [VIDEO]

0

Kosova nuk pranon kushtëzimin e anëtarësimit në Këshillin e Europës me Asociacionin.

Normalizimi i marrëdhënieve ndodh në Bruksel, jo në Strasburg.

Është për t’u ardhur keq që vendet demokratike po imponojnë kushte të tilla.

Golat e Dyfishtë nga Joselu e Dërgojnë Real Madridin në Finalen e Kampionëve!

0

Joselu shënoi dy herë për Real Madridin në një fitore dramatike kundër Bayern Munich që e çoi skuadrën në finalen e Ligës së Kampionëve. Los Blancos fitoi 4-3 në total ndaj gjermanëve, duke zgjatur serinë e tyre të pa humbjeve në 21 ndeshje në të gjitha garat.

Real Madrid erdhi në këtë përballje me një humor të ngopur pas fitores së titullit të LaLiga-s numër 36 me një fitore 3-0 ndaj Cádiz, ndërsa skuadra e Thomas Tuchelit kishte një situatë të vështirë pas një fushate deludente vendase me humbjen 3-1 ndaj Stuttgartit.

Në një Bernabéu shkëlqyeshëm, Real Madrid nisi më energjikisht dhe arriti të përkufizojë ndeshjen kur Manuel Neuer bëri një shpëtim të shkëlqyeshëm përpara se të ndalojë një rikuperim të Rodrygo.

Edhe pse Bayern Munich u godit nga një lëndim i Serge Gnabry, ata vazhduan të kërcënonin, por Andriy Lunin doli i pastër nga situatat e vështira.

Vinícius ishte aktive në anën e majtë dhe dha shqetësime për mbrojtjen e Bayernit duke shkaktuar disa raste të rrezikshme.

Megjithëse Bayerni shënoi përpara me një shënues të jashtëzakonshëm nga Davies, Real Madridi u përpjek për të barazuar, por disa përpjekje u ndaluan nga Neuer.

Në minutën e 88-të, Neuer bëri një gabim të rëndë duke lejuar një gol të lehtë të Vinícius, dhe Joselu shfrytëzoi situatën për të shënuar golin e barazimit. Në fund të ndeshjes, Joselu shënoi përsëri për të siguruar fitoren për Real Madridin.

Me këtë fitore, Real Madridi do të përballet me Borussia Dortmund në finalen e Ligës së Kampionëve në Stadiumin Wembley më 1 qershor.

PVD Dorëzon Listën e Asambleistëve Për Zgjedhjet Lokale më 2 Qershor!

0

Sot, Partia për Veprim Demokratik – dega në Bujanoc, ka dorëzuar zyrtarisht listën zgjedhore për zgjedhjet lokale të 2 qershorit! Lista përmban 41 kandidatë që përfaqësojnë çdo pjesë të komunitetit shqiptar të Komunës së Bujanocit, nën udhëheqjen e kryetarit të degës, Ragmi Mustafi. Kjo listë premton një qeverisje të qëndrueshme, duke përqendruar përpjekjet në ruajtjen dhe promovimin e identitetit kombëtar, si dhe në përmirësimin e zhvillimit, pastërtisë dhe mirëqenies së banorëve të Komunës së Bujanocit!

Partia ka rrënjët e saj te PVD dhe përkrah një shumicë shqiptare të pashkëputur nga politikat përçarëse. PVD ofron një vizion të qartë për të ardhmen e Bujanocit dhe është e vendosur të vazhdojë betejën politike për interesat e shqiptarëve, përmes çdo instance dhe me çdo mjet të nevojshëm.