Ballina LAJME E FUNDIT EKONOMI Raportet ”vëllazërore”, Vuçiq i shkon Erdoganit në vizitë me 5 ministra

Raportet ”vëllazërore”, Vuçiq i shkon Erdoganit në vizitë me 5 ministra

711
0
SHPËRNDAJE

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan dhe ai serb, Aleksandar Vuçiq janë parë shumë të afërt mes vete. Madje Serbia po vazhdon të mbetet si një …

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan dhe ai serb, Aleksandar Vuçiq janë parë shumë të afërt mes vete. Madje Serbia po vazhdon të mbetet si një nga vendet ku investimet turke janë të jashtëzakonshme.

Më 7 maj Vuçiq e Erdogan do të takohen përsëri.

Kjo është konfirmuar nga ambasadori serb në Ankara, Zoran Markoviq.

Në një intervistë me një agjenci lajmesh në Turqi, Markoviq tha se Vuçiq me pesë ministra tjerë, do të diskutojnë për tregtinë, turizmin, politikën e jashtme, transportin, energjinë e bujqësinë.

“Mentaliteti i dy kombeve tona është i njëjtë”, tha Markoviq për agjencinë turke.

“Nëse flasim për interesat e përbashkëta dhe ekonomike, ju siguroj se raportet ndërmjet dy vendeve do të përmiërsohen”, tha ai.

Kaq i afërt Erdogani nuk ishte treguar edhe me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Këtij të fundit i kishte thënë se do të jap përgjegjësi për shkarkimin e ministrit të brendshëm dhe drejtorit të AKI-së, pas deportimit të gjashtë gylenistëve

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com